Donegal County Council Logo
Home > Your Council > Communications Office > Press Releases > Donegal Sports Star Awards nominees named

04/01/2017 - Donegal Sports Star Awards nominees named

 

Donegal Sports Star Awards nominees named

 

 

 

The list of nominees for the 2016 Donegal Sports Star Awards have been announced ahead of the 41st annual presentation function which takes place in the Mount Errigal Hotel on Friday the 27th of January. Tickets details for the awards function will be released next week.

 

 

2016 Donegal Sports Star Awards Nominees

 

 

Appreciation

 

Gary McCullagh, Raphoe Boxing Club

 

Richard Tinney, Raphoe Hockey Club

 

Seamus Maguire, Donegal Bay Rowing Club

 

 

Athletics

 

Brendan Boyce, Letterkenny A.C.

 

David Smith, Letterkenny A.C.

 

Kelly McGrory, Tír Chonaill A.C.

 

Mark English, UCD. A.C.

 

 

Badminton

 

Chloe Magee, Raphoe

 

Joshua Magee, Raphoe

 

Rachael Darragh, Raphoe

 

Sam Magee, Raphoe

 

 

Basketball

 

Dillon Muldoon, Donegal Town Basketball Club

 

Pádraig Mac Gettigan Letterkenny Blaze

 

Seán Mac Gettigan, L.Y.I.T

 

Sophie Carr, Donegal Town Basketball Club

 

 

Boxing

 

Brett McGinty, Oakleaf A.B.C.

 

Chloe McDaid, Illies Golden Gloves A.B.C.

 

John Moran, Illies Golden Gloves A.B.C.

 

Labhaoise Clarke, Carndonagh A.B.C.

 

Paddy McShane, Letterkenny A.B.C.

 

 

Camogie

 

Eimear Toland, Na Magha, Doire

 

Rhianne McDermott, Burt

 

Sinead O'Kane, St. Eunan’s

 

 

Clay Pigeon Shooting

 

David McGroary, Donegal Town

 

Gearóid Driver, Raphoe Gun Club

 

Joe O’Donnell, Carrigans & St. Johnston Gun Club

 

Mark Barnett, Raphoe Gun Club

 

 

Coach

 

Davey Hone, Buncrana Hearts & Scoil Mhuire, Buncrana

 

James Cassidy & Paddy Gallagher, Termon U-14 Boys Gaelic Football Team

 

Mandy McNulty, North West Shotokan Karate Club

 

Sean Paul Barrett, Donegal GAA Minor Football

 

Shauna Carlin, Finn Valley Athletic Club

 

 

Cue Sports

 

Eamon Harkin, North West Snooker Club, Letterkenny

 

Ronan Whyte, North West Snooker Club, Letterkenny

 

Sean Devenney, North West Snooker Club, Letterkenny

 

Shaun Sharkey, Dungloe

 

 

Cycling

 

Claire McIlwaine, Letterkenny & Phoenix C.C., Belfast

 

Mitchell McLaughlin, Drumkeen

 

Shauna McFadden, Letterkenny

 

 

Darts

 

Alasdair Moore, Letterkenny

 

Anthony Whoriskey, Newtowncunningham

 

John Flood, Milford

 

Jordan Boyce, Newtowncunningham

 

Paddy Boyce, Newtowncunningham

 

 

Equestrian

 

Dylan Browne McMonagle, Letterkenny

 

Gavin Harley, Rathdonnell, Letterkenny

 

Kenneth Graham, Muff

 

Óisín Orr, Ballyare

 

 

GAA

 

Conor O’Donnell, Letterkenny

 

Eoin McHugh, Kilcar

 

Paddy McBrearty, Kilcar

 

Paddy McGrath, Ardara

 

Ryan McHugh, Kilcar

 

Yvonne McMonagle, Glenfinn

 

 

 

Golf

 

Patrick Page, Letterkenny Golf Club

 

Philip Cassidy, Letterkenny Golf Club

 

Michael Shiel, Letterkenny Golf Club

 

 

 

Gymnastics

 

Emily E O’Connor Letterkenny Community Gymnastics Club

 

Emmaléi Murphy, Letterkenny Community Gymnastics Club

 

 

 

Handball

 

Avril McNamee, Sean MacCumhaills

 

Odhrán McGlynn, Glenfinn

 

Oisín Marley, Red Hughs

 

 

 

Hockey

 

Alexander Tinney, Raphoe Hockey Club

 

Ben Wallace, Raphoe

 

Denise McElhinney, Raphoe Ladies Hockey Club

 

Luke Witherow, Raphoe Hockey Club

 

Sarah Boal, Raphoe Ladies Hockey Club

 

Simon Goudie,  Raphoe Hockey Club

 

Victoria Wray, Raphoe Ladies Hockey Club

 

 

 

Hurling

 

Danny Cullen, Setanta

 

Lee Henderson, Sean MacCumhaills

 

Pádraig Doherty, Burt

 

 

International Achievement

 

Bernie O’ Callaghan, Killybegs

 

Jim Doherty, Newtowncunningham

 

Kieran Murray, Ramelton 

 

PJ Gallagher, Dungloe

 

 

 

Martial Arts

 

Natasha Doherty, Three Rivers Shotokan Karate Club (Karate)

 

Patrick McFadden, Ramelton (Kickboxing)

 

Stephen John Carlin North West Shotokan Karate Club (Karate)

 

TJ McMenamin, Convoy (Brazilian Jiu Jitsu)

 

    

 

 

Motorcycling

 

Caolán Irwin, Kilmacrennan  

 

Rhys Irwin, Kilmacrennan 

 

Richard Kerr, Kilmacrennan

 

 

Motorsport

 

Declan & Brian Boyle, Lettermacaward

 

Donagh Kelly, Frosses

 

Manus Kelly, Glenswilly & Donal Barrett, Milford

 

Marty Gallagher, Letterkenny & Dean O’Sullivan, Convoy

 

Paddy Robinson, Kilmacrennan

 

Timothy Duggan, Milford

 

 

Olympic Recognition

 

Brendan Boyce, Letterkenny A.C.

 

Chloe Magee, Raphoe

 

Mark English, UCD. A.C.

 

Patsy McGonagle, Finn Valley A.C.

 

Rena McCarron-Rooney, Buncrana 

 

Sinead Jennings, Letterkenny

 

Tori Pena, Finn Valley A.C.

 

 

Powerlifting

 

James Collins, Culdaff

 

John Watson, Letterkenny

 

Megan Keown, Letterkenny

 

Paulina Coleman, Stranorlar

 

 

 

Primary School (Small <100)

 

Little Angels Special School, Letterkenny

 

Scoil Náisiúnta An Choimín, An Chlochán

 

Tiernasligo N.S, Urris, Clonmany

 

 

Primary School (Large >100)

 

 

Niall Mór NS Killybegs

 

Scoil Mhuire gan Smál, Leitir Ceanainn

 

Scoil Mhuire N.S., Ramelton

 

Scoil Naomh Bríd, Muff

 

Scoil Naomh Fiachra, Illistrin 

 

St. Patrick’s N.S., Lurgybrack, Letterkenny

 

 

Primary School Sports Boy

 

Boyd Russell, Gartan N.S., Churchill

 

Evan Keown, Scoil Naomh Fiachra, Illistrin

 

Joseph Peter Gillespie, Sessiaghoneill N.S., Ballybofey

 

Luke Mag Fhloinn, Scoil Náisiúnta An Choimín, An Chlochán

 

Patrick McGarvey, Dungloe N.S.

 

 

Primary School Sports Girl

 

Caoimhe Nig Fhloinn, Scoil Náisiúnta An Choimín, An Chlochán

 

Hannah Murray, St. Mary’s N.S., Castlefin

 

Molly Nulty, Scoil Naomh Fiachra, Illistrin

 

Sarah Bradley, Gaelscoil Adhamhnáin, Leitir Ceanainn


 

 

Primary School Sports Teacher

 

Irene Mc Fadden, Scoil Mhuire gan Smál, Leitir Ceanainn

 

Laura Ní Ghallachóir, Scoil Náisiúnta An Choimín, An Chlochán

 

Orla Sullivan, Scoil Mhuire N.S., Ramelton

 

 

 

Professional Sport Achievement

 

Conrad Logan, Rochdale A.F.C.

 

 

 

Rowing

 

Edward Broekart, Bruckless

 

Kieran McDyre, Glenties

 

Patrick Boomer, Loughros Point Rowing Club

 

Sinead Jennings, Letterkenny

 

 

Rugby

 

Joseph Dunleavy, Letterkenny

 

Katie Norris, Moville

 

Larissa Muldoon, Cappry, Ballybofey

 

Nora Stapleton, Fahan

 

 

Secondary School

 

Abbey Vocational School, Donegal Town

 

Carndonagh Community School

 

Coláiste Cholmcille, Ballyshannon

 

Loreto Secondary School, Letterkenny

 

Scoil Mhuire, Buncrana

 

 

Secondary School Sports Boy

 

Aaron McColgan, Scoil Mhuire Buncrana

 

Brendan O’Donnell St. Eunan’s College, Letterkenny

 

Caolan O’Callaghan, Abbey Vocational School, Donegal Town

 

Conor Breslin, Deele College Raphoe

 

Conor O’Donnell, St. Eunan’s College, Letterkenny

 

Gareth Doherty, St. Columba’s College, Stranorlar

 

Ian Brennan, St. Columba’s College, Stranorlar

 

James Kelly, Royal & Prior Comprehensive School, Raphoe

 

Odhran McFadden Ferry, Gweedore Community School

 

Pat Loughrey, Scoil Mhuire, Buncrana

 

Peadar Mogan, Abbey Vocational School, Donegal Town

 

Seosamh Ó Donnléibhe, Coláiste Ailigh, Leitir Ceanainn

 

 

 

Secondary School Sports Girl

 

Aisling Nee, Loreto Secondary School, Letterkenny

 

Amy Boyle Carr, St. Columbas Comprehensive School, Glenties

 

Arlene Crossan, Loreto Secondary School, Letterkenny

 

Catherine Grier, Mulroy College, Milford

 

Chloe McDaid, Crana College, Buncrana

 

Claire Doherty, Loreto Secondary School, Letterkenny

 

Claudia Cuskelly, Loreto Secondary School, Letterkenny

 

Daniella Jansen, St. Columba’s College, Stranorlar

 

Danielle McDevitt, St. Columbas Comprehensive School, Glenties

 

Eadaoin O'Raw, Scoil Mhuire, Buncrana

 

Grainne Russell, Loreto Community School, Milford

 

Laura Crossan, Loreto Secondary School, Letterkenny

 

Mia McCalmont, Abbey Vocational School, Donegal Town

 

Olivia Cuskelly, Loreto Secondary School, Letterkenny

 

Sophie Carr, Abbey Vocational School, Donegal Town

 

Tyler Toland, Deele College Raphoe

 

 

Secondary School Sports Teacher

 

Aoife De Nais, Gairmscoil Chú Uladh, Béal Átha Móir, An Chlochán

 

Evelyn Crampsie, Mulroy College, Milford

 

Martin Cavanagh, Carndonagh Community School

 

Mary Bourne, Loreto Secondary School, Letterkenny

 

Paddy McDaid, Finn Valley College

 

Padraig Curley, Loreto Community School, Milford

 

Tonia Ní Chadhla, Coláiste Ailigh, Leitir Ceanainn

 

 

Soccer

 

Adrian Delap, Derry City Reserves

 

Amy Boyle Carr, Glenties

 

Conor O’Donnell, Letterkenny

 

Marc Walsh, Gweedore

 

Roma McLaughlin, Peamount United, Dublin

 

Tyler Toland, Maiden City, Derry

 

 

Special Athlete

 

Cormac Sweeney, Nemo Special Olympics Swim Club, Ballyshannon

 

Eoin Rooney, Nemo Special Olympics Swim Club, Ballyshannon

 

Ethan Daly, Nemo Special Olympics Swim Club, Ballyshannon

 

Laoise Lennox, Nemo Special Olympics Swim Club, Ballyshannon

 

 

Surf Lifesaving

 

Lisa Anderson, Letterkenny

 

Mia Monaghan, Rossnowlagh Surf Club

 

Paddy Bond, Letterkenny

 

Triona McMenamin, Letterkenny

 

 

Swimming

 

Cora Rooney, Ballyshannon Marlins Swim Club

 

Eadaoin O'Raw, City of Derry Swimming Club

 

Grainne Russell, Swilly Seals

 

Ian Gaynor, Fahan & Widener University, Philadelphia

 

Jonathan Martin, Swilly Seals   

 

Joyce Hudy, Swilly Seals

 

Thomas Coyle, Swilly Seals     

 

 

Team

 

 

Cockhill Celtic F.C.

 

Donegal Derry Vipers

 

Donegal GAA Minor Football Team 

 

Donegal Under 13 Relay Swim Team

 

Donegal Under 15 Sportshall Athletics Team

 

Letterkenny Golf Club Seniors Team

 

North West Shotokan Karate Club

 

Raphoe Ladies 1st XI Hockey Team

 

St. Eunan’s Under 16 Boys Gaelic Football Team

 

Termon Under 14 Boys Gaelic Football Team  

 

 

Triathlon

 

Aidan Callaghan, Letterkenny 24-7 Triathlon Club

 

Brendan Murphy, Letterkenny 24-7 Triathlon Club

 

Gavin Crawford, Letterkenny 24-7 Triathlon Club

 

John Connaghan, Letterkenny 24-7 Triathlon Club

 

Margaret Kelly, Letterkenny 24-7 Triathlon Club

 

Nicholas Fowell, Letterkenny 24-7 Triathlon Club

 

 

Rate this Page

Select an option below

-->

Map Services

Map Portal

  • Rennet Image
  • NPPR Logo
  • Donegal Gathering Logo
  • Donegal Tourism Logo
  • Donegal Diaspora Logo
  • Public Art logo
  • Regional Cultural Centre logo
  • Spaceial logo
  • IrishWater
  • LEO